Ogólne założenia programowe dotyczące pracy z dziećmi na zajęciach według Metody Ruchu Rozwijającego (MRR)
Dziecko już od pierwszych chwil życia potrzebuje kontaktu dotykowego, potem maluchy pragną być noszone, głaskane, tulone. Te wszystkie przejawy uwagi i miłości wobec dziecka tworzą niezbędną i niezastąpioną aurę, w której powinno się ono wychowywać, aby mogło się cieszyć zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Mając na uwadze powyższe potrzeby dziecka i przezwyciężanie u niego lęku przed rozłąką z bliskimi, podczas pobytu w żłobku wychodzimy naprzeciw tym wymaganiom. W tym celu stworzyłyśmy program pracy z dziećmi metodą Weroniki Sherborne. W trakcie zajęć prowadzonych w żłobku MRR dzieci poznają swoje otoczenie (placówkę, jaką jest żłobek oraz osoby opiekunów) i uczą się czyć w nim bezpiecznie, dzięki czemu otwierają się na twórcze działanie i nawiązują relacje z innymi osobami.
Cele i zadania realizowane na zajęciach według MRR
- Kształtowanie świadomości własnej odrębności - "ja fizycznego" (części ciała, szczególnie jego środka - tułowia/brzucha) oraz otaczającej nas przestrzeni.
- Ułatwianie adaptacji do żłobka.
- Usprawnianie ruchowe i rozwijanie świadomości różnorodnych cech ruchu (tempa, siły, kierunku oraz przepływu).
- Nabywanie umiejętności kontrolowania swojego ciała, a co za tym idzie, także sfery emocji oraz form kontaktów społecznych (dzielenie przestrzeni z innymi oraz nawiązywanie bliskiego kontaktu za pomocą ruchu i dotyku).
- Rozwijanie różnych sposoób komunikacji, porozumiewania się oraz własnej pewności i kreatywności.
Cele realizowane na na zajęciach Ruchu Rozwijającego
- Wychowawcze
- Poszerzenie wiedzy dziecka o sobie (np. utożsamianie się ze swoim imieniem).
- Podporządkowanie się pewnym regułom podczas zabaw - ćwiczeń.
- Umiejętność wspólnej zabawy.
- Doświadczanie i bycie w relacjach w grupie rówieśniczej.
- Terapeutyczne
- Dostosowanie ćwiczeń do zdiagnozowanych odchyleń czy zaburzeń rozwoju psychomotorycznego dziecka (np. ćwiczenia korekcyjne przy obniżonej sprawności ruchowej, ćwiczenia relaksacyjne przy nadpobudliwości).
- Działania stymulujące: wzmacnianie, wyciszanie, kształtowanie, usprawnianie, aktywizowanie, przezwyciężanie, modywowanie, reagowanie na bodźce.
Formy zajęć oparte na MRR
- ćwiczenia indywidualne (w sytuacjach terapeutycznych)
- ćwiczenia grupowe (ruch jest inicjowany przez samychćwiczących, celowy i zamierzony, czasem także mimowolny, spontaniczny, wynikający z zaistniałej relacji).
Formy wzbogacające program zajęć
- Zabawy z rekwizytem:
- zabawy z kocem (przykrywanie się, ciągnięcie, chowanie, zawijanie, otulanie
- zabawy z chustą:
- na początek spotkania
- w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej
- zabawy w odgrywanie ról, zabawy z chustą i piłką, z "tunelem",
- zabawy na zakończenie spotkania.
Ćwiczenia rozwijające relacje społeczne i ułatwiające relaksację:
- dziecęce masażyki (delikatne głaskanie, mające charakter komuniakcji), np. Maszyna do pisania, Rak, Pizza, Czapla, Tu płynie rzeczka, Dzik
- kołyskanki (wykorzystywanie muzyki dla wyciszenia, odprężenia dziecka)
Środki dydaktyczne wykorzystywane na zajęciach według MRR
Odtwarzacz CD, płyty z piosenkami dziecięcymi, podkładami instrumentalnymi, książki z tekstami kołysanek i wierszyków, rekwizyty tj. koce, chusty, tunele z materiału, piłki, instrumenty, zabawki